Životní prostředí

Narušenost prostředí v roce 1989 dokumentuje mapa1, imisní zatížení pak mapa2. Přestože byly učiněny kroky pro zlepšení životního prostředí (zejména s požadavky na čistící technologie a podpora investic do životního prostředí ze strany EU, významný byl ale také útlum ekologicky zastaralé textilní výroby, ukončení těžby uhlí a jeho nahrazování jinými zdroji energie), stále nacházíme významné znečišťovatele. Znečišťovatele pod lupou nabízí aplikace Arniky www.znecistovatele.cz. Sledování indexů kvality ovzduší nabízí portál ČHMÚ.

Největší problém představuje doprava, zejména tranzitní od Hradce Králové do Polska. Kritická situace nastává v Náchodě s těžko řešitelným obchvatem a zvláště do doby dostavby dálnice D11 ke Královci (odkaz). Železniční alternativa z Náchoda ke krajskému a hlavnímu městu pro změnu naráží na odklonění k Týništi nad Orlicí a absenci přímé železniční spojky v oblasti Vysokova (odkaz).

Nenalezneme zde velké centrální energetické zdroje pro rozvodnou síť kromě teplárny na zemní plyn v Náchodě (energetické zdroje více). V případě odpadového hospodářství je možné dále výrazně zlepšovat třídění odpadů (zejména zajištěním třídění bioodpadu pro kompostárny nebo bioplynové stanice, ale také rozšiřováním možností a častějším svozem kontejnerů na papír či plasty). Směsný odpad je především skládkovaný.

Z celkové rozlohy okresu tvoří 61,4 % zemědělská půda, z toho 64,1 % zabírá orná půda a 29,5 % je zatravněno. Lesy pokrývají 27,2 % plochy okresu (odkaz).

 

Zajímavé odkazy:

Zprávy a ročenky o ŽP (Cenia)