Památné stromy

Na Náchodsku se podle ústřední databáze AOPK nachází 54 památných stromů. Známé jsou či byly lípy v Dobřanech (psal o ní A. Jirásek) a Vysokově (na místě bývalého bojiště), buk v Hronově (bránil jej A. Jirásek, 2 hodiny po podtění spisovatel zemřel). Nejvyšším památným stromem je dnes Kavalírův dub (Quercus robur) vysoký 31 m, mající obvod kmene 415 cm, rostoucí na území Roztok nad Metují. Největší obvod kmene má lípa v Borové (Tilia platyphyllos) jejíž obvod kmene dosahuje 680 cm, vysoká je 20 m. Dalšími významnými stromy jsou podle obvodu kmene Barešova lípa u Suchého Dolu (Tilia cordata) - obvod kmene 625 cm, výška 18 m a Adršpašská lípa (Tilia cordata) - obvod kmene 610 cm, výška 24 m. Podle výšky jsou dále důležité Kosova lípa ve Vysoké Srbské (Tilia cordata) - výška 29 m, obvod kmene 439 cm a jasan v Horním Kostelci (Fraxinus excelsior) s výškou 28 m a obvodem kmene 400 cm.     

Vojnarova lípa v Krčíně u Nového Města nad Metují: 

Už Alois Jirásek ve svých pamětech vzpomíná, že otec, když spolu jeli na trh do Dobrušky, mu ji ukazoval. Nazýval ji lípou Žižkovou. Vypravuje se, že pod ní Žižka odpočíval při tažení k Jaroměři, kam jel ztrestat hejtmana královského vojska Hynka Červenohorského za urážku husitů. K době vysazení lípy se traduje ještě jedna pověst, která by spíše odpovídala jejímu skutečnému stáří. Měl ji podle pověsti vysadit hospodář Vojnar v roce 1639 na památku švédského vojáka, který se v těch místech zabil pádem s koně.                                                                                

Kavalírův dub (na levém břehu Metuje, 120 m vpravo od mostu na silnici z Městce do Slavětína nad Metují):

Dub byl zakreslen již ve starých rakousko-uherských mapách a byl chráněn majitelem V. Kavalírem (nar. 1842). Ten v r. 1890 složil v záložně ve Velké Jesenici 5 zlatých jako odškodné, protože pod stromem rostlo méně luční trávy. Asi v r. 1904 měl být strom poražen, neboť překážel při regulaci Metuje. Pan Kavalír geometry podplatil, aby dub zachránil. A dodnes je na upraveném toku řeky znatelná odchylka od projektované trasy.                 

Špetlův buk (Loupežnický) u Slatiny nad Úpou (foto léto 2002, zima 2003 1, 2): 

Strom rost jako okrajový v lese při cestě z osady Boušín do osady Končiny v obci Slatina nad Úpou. Jméno má po majiteli lesíka (jméno v kraji časté). Svým obvodem patřil mezi největší buky východních Čech. Stáří slavného buku bylo srovnatelné s blízkou Boušínskou kaplí postavenou v r. 1730. Padl v roce 2008. Viz též Wikipedia - Špetlův buk a Červený Kostelec.

Komenského lípa v Babí u Náchoda: 

Dle staré tradice zasazen strom ten za panování Karla IV. Jan Amos Komenský, ubíraje se r. 1628 s jinými exulanty přes Náchod do Polska, zastavil prý se pod památnou lípou, žehnaje vlasti, volal k Bohu o pomoc a požehnání nešťastnému národu. Pak vzal si hrst české půdy na památku do vyhnanství. Lidová pověst vypravuje dále, že v sousední vsi Slavíkově dal po té Komenský mnoho knih zakopati do veliké, již vykopané a připravené jámy. Roku 1901, dne 9. dubna při prudké bouři padla.    

 

 

Zajímavé odkazy:

eBotanika - dřeviny, památné stromy

Památné stromy v ústřední databázi AOPK