Pozoruhodné dřeviny

Se zajímavými dřevinami se můžeme setkat jak v městské zeleni a zámeckých parcích, tak i ve volné přírodě. Památným stromům je věnována samostatná kapitola.

Za dendrologicky nejzajímavější objekt lze považovat zámecký park v Ratibořicích vzhledem k druhově bohatému složení, ale i přívětivé sadovnické koncepci. Zajímavé dřeviny však nerostou jen v parku, ale i v okolí. Vzpomeňme na dřeviny u Loveckého pavilonu (ořešák černý, sloupovitý dub letní, metasekvoje čínská), dospělý strom ořechovce dřípatého - hikora roste u Vilémova mostu, v neposlední řadě zaujmou 4 vzrostlé douglasky u Červeného mostu.  

Podoba zámeckého parku v Novém Městě nad Metují (4,28 ha) pochází z let 1909-11 a je převážně dílem D. Jurkoviče. Dosti úzký a příkrý skalní ostroh, který obtéká řeka Metuje velkým obloukem, nedovolil rozšiřování základní dispozice zámku i parku. Po přísně terasovitě upraveném svahu sejdeme po schodech a dřevěném krytém mostě do vlastního parku, udržovaného v pravidelném slohu italské renesance. Malebné jsou zpětné pohledy na zámek. V parku i před zámkem je umístěno 24 Braunových miniaturních plastik trpaslíků. Zajímavými dřevinami jsou kaštanovníky, ibišky, pestrolistý zeravec (Thujopsis dolabrata), popínavá vistárie (Wisteria sinensis) a na nádvoří trubač (Campsis radicans). 

Náchodský zámecký park (8,76 ha): Pavilónem na jižní straně (uvnitř oválný a zdobený pilastry) vstupujeme do barokní Piccolominiho zahrady (původně přísně pravidelná parková úprava s kruhovým parterem). Významnější dřeviny však rostou u zámku a pod terasou. U památníku Idy roste např. sloupovitý dub letní (Quercus robur 'Fastigiata') a červenolistý buk (Fagus silvatica 'Atropunicea'), u zámeckého příkopu s medvědy roste například kaštanovník a dříšťály.

Opravdu pozoruhodnými dřevinami jsou náchodské korkovníky. Jeden roste v parčíku na autobusovém nádraží, další 3 na Husově náměstí (podle borky nezaměnitelné). V parčíku u základních škol v Broumově zase roste stříhanolistý dub (Quercus robur 'Pectinata'), dále např. limba, cypřišky, thůje, převislý jasan.  

   

Několik poznámek ke zmiňovaným dřevinám   

Hikora (Carya laciniosa): Druh ořechovce, jež je příbuzný ořešákům (Juglans), ale plody nejsou jedlé. 

Metasekvoje (Metasequioa glyptostrobiodes): Patří mezi tisovcovité jehličnany a živé rostliny byly objeveny v Číně teprve v r. 1944. Již dříve ale byly známy z fosílií (proto někdy označovány jako "živoucí zkameněliny").

Korkovník (Phellodendron amurense): Routovité dřeviny (příbuzné citrusům i naší třemdavě, nikoli dubům), jejichž borka byla v domovině využívána jako zdroj korku.

Kaštanovník (Castanea sativa): Dřeviny příbuzné dubům a bukům. Plodem jsou jedlé kaštany (u parkových rostlin v Česku ale bývají prázdné). Známé kaštany nejsou plody kaštanovníků, ale jírovců.

Trubač (Campsis): Liána příbuzná katalpám (trubačovité).

 

Zajímavé odkazy:

eBotanika - dřeviny

Botany.cz: parky Ratibořice - Nové Město nad Metují - Náchod - Broumov